Dlaczego warto kupić wyciskarkę do soków?

/

Zastanawiasz się, jakie urządzenie do przyrządzania soków będzie lepsze? Posłuchaj rady tych, którzy znają ten temat. Na pewno nie będziesz żałować.

Cechą wspólną sokowirówki i wyciskarki jest wyłącznie możliwość wyciskania soku. Funkcjonowanie obu urządzeń jest zupełnie inne.

Planując wybór urządzenia postaraj się odpowiedzieć na kilka ważnych pytań:

1) Ulubione soki

Jeśli zamierzasz spożywać soki z różnych owoców i warzyw, w tym liściowych (np. szpinaku czy natki pietruszki), ziół, owoców jagodowych, a nawet orzechów, standardowa sokowirówka może okazać się niewystarczająca, dlatego też zdecyduj się na wyciskarkę do soków.

2) Gęsty czy rzadszy?

Sok z sokowirówki jest klarowny i rzadki, ma także charakterystyczną piankę na wierzchu. Sok z sokowirówki należy spożyć bezpośrednio po wyciśnięciu. Wyciskarka produkuje sok bardziej gęsty, często z drobinkami owoców, pełnowartościowy. Można przechowywać go kilka dni w lodówce.

3) Niezbędna ilość

Wyciskarka umożliwia przygotowanie soku na zapas i przechowywanie go w lodówce nawet kilka dni. Sok z sokowirówki należy spożyć bezpośrednio po wyciśnięciu, należy jednak podkreśli, że sam proces przygotowania soku jest znacznie szybszy w przypadku sokowirówki – wyciskarka to urządzenie wolnoobrotowe, dlatego też czas przygotowania soku jest dłuższy, nie mniej jednak jakość i smak soku jest znacznie lepszy.

Urządzenie do soków

4) Częstotliwość spożywania soku

Optymalnym rozwiązaniem jest spożywanie pięciu porcji soku w ciągu dnia, są jednak osoby, które piją sok raz dziennie, a nawet raz czy kilka razy w tygodniu. Pojawia się więc pytanie, jak często zamierzasz przygotowywać soki?

Sam proces przygotowania soku nie jest trudny, uciążliwe może okazać się jednak czyszczenie urządzenia, które należy wykonać po każdym użyciu. Warto pamiętać, że czyszczenie wyciskarki przebiega szybciej niż sokowirówki, poza tym można przygotować sok na kilka dni i przechowywać go w lodówce.

5) Zdrowie jako priorytet

W sklepach można znaleźć sokowirówki i wyciskarki różniące się nie tylko ceną, ale także funkcjonalnością. Zazwyczaj cena jest adekwatna do funkcjonalności urządzenia, a tym samym jakości otrzymywanego soku. Fakt ten w szczególny sposób dotyczy tańszych modeli, dostępnych w większości marketów – zazwyczaj są to urządzenia niskiej jakości, które posiadają słabe parametry, często się psują, a podczas produkcji soku ginie wiele cennych wartości odżywczych.

W przypadku wyciskarek kwestia ta wygląda nieco inaczej – nawet te z niskiej półki oznaczają spory wydatek, a tym samym mobilizują do szczegółowej analizy urządzenia. Warto jednak pamiętać, że zainwestowane pieniądze z całą pewnością wyjdą na zdrowie.

Słabej jakości sokowirówka sprawia, że wyciskanie soku może stać się uciążliwe i męczące, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazują się wyciskarki jednoślimakowe, dzięki którym w prosty sposób można uzyskać smaczne i zdrowe soki, które sprawdzą się także podczas stosowania diet i terapii, m.in. terapii Gersona.