Jaka jest historia blendera? Jak on działa?

/

Historia blendera

Przodek współczesnego blendera pojawił się już pod koniec XIX wieku. Było to urządzenie, które służyło do upłynnienia niektórych składników pokarmowych. Mówiąc bardziej obrazowo: prototypy blenderów miały przetwarzać składniki mające stałą konsystencję w płyny, które było o wiele łatwiej konsumować. Do tego taka forma spożywania była bardziej dla konsumentów atrakcyjna. Dzisiaj, mimo że ich konstrukcja została całkowicie odmieniona, podstawowa funkcja nie uległa zmianie.

Juice blender

Skądinąd, mieszkańcy Wysp Brytyjskich nadal bardzo często nazywają blendery „liquidizer”. Sięgając do etymologii tego wyrazu okaże się, że pochodzi ono od oznaczającego ciecz słowa liquid. Po polsku nazwalibyśmy więc „liquidizer” „upłynniaczem”. Obok sokowirówek i wyciskarek do soków blender jest dzisiaj podstawowym urządzeniem, które pozwala nam cieszyć się smakiem owoców w postaci koktajlu, dzięki niemu można połączyć przyjemne z pożytecznym – korzyści zdrowotne.

Pozwólmy sobie jednak na krótkie omówienie możliwości, jakie daje nam blender, przyjrzyjmy się, jakie są różnice pomiędzy koktajlem warzywnym (owocowym), który coraz częściej nazywamy „smoothie” a doskonale nam znanymi sokami. Nasza krótka dyskusja może pomoże osobom czytającym nasze rozważania w wyborze właściwego sprzętu kuchennego zgodnie z oczekiwaniami.

Jak działa blender?

Blender jest urządzeniem, które rozdrabnia wsad – mogą nim być nie tylko owoce, ale także inne substancje. Nadaje im postać homogenicznego, czyli jednorodnego płynu. Proces ten odbywa się przy pomocy noża szybko-wirującego. Mimo że blender działa na innej zasadzie niż sokowirówki lub wyciskarki soku, to jednak fizycznie efekt jest porównywalny – wirujące noże rozrywają ścianki komórek roślinnych z trawieniem, których nasz organizm sobie nie radzi. Dzięki temu torują one drogę zawartym w komórkach witaminom, składnikom mineralnym i związkom fitochemicznym.

Działanie blendera

Sokowirówka

Przypominając – celulozowe błony komórkowe są w sokowirówkach rozrywane na skutek tego, że masa roślinna jest ścierana na tarce szybkoobrotowej, w wyciskarce następuje to na drodze miażdżenia. Tyle jest podobieństw pomiędzy tymi urządzeniami. W blenderze zostaje zachowana zarówno pulpa, jak i sok.